Usługi budowlane 

Garść przydatnych faktów o badaniach gruntu

Niezależnie od tego, czy stawiamy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który dopiero rozpoczyna budowę niemałego osiedla mieszkaniowego, musimy pamiętać o niezbędnych w trakcie budowy pracach. Godne uwagi są m. in. badania gruntu. W jakim celu przeprowadza się badania gruntu? Jakie prace wchodzą w ich zakres?

Badania gruntu – co się pod nimi kryje?

Badania gruntu to typ usług geologicznych, po które sięga się tak podczas rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w trakcie jej trwania. Stawiają sobie za cel identyfikacja parametrów gruntowo-wodnych terenu, na którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany. W efekcie śmiało można rozpocząć budowę w danym miejscu. Nie trzeba wówczas bać się, że wzniesiony dom zawali się, bo parametry gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Odpowiednio przeprowadzone badania gruntowe pomagają sprawdzić układ warstw gruntu, a także jego uwarunkowania hydrogeologiczne. Pozwalają także na ustalenie parametrów fizycznych i mechanicznych obszaru, na którym mają mieć miejsce prace budowlane.

Badania gruntu – co przeprowadza się w ich czasie?

Badania gruntu to mnóstwo złożonych czynności, wykonywanych jedynie przez biegłych o ściśle określonych kwalifikacjach. Na ogół inicjowane są wierceniem geologicznym i sondowaniem geologicznym. Później wykonuje się też laboratoryjne badania gruntu. Ostatnim etapem badań geologicznych jest w każdym przypadku przygotowanie dokumentacji w oparciu o uzyskane wyniki badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy lub już w podczas jej trakcie, powinno się zlecić je posiadającym rozległe doświadczenie geologom, który mają stosowne pozwolenia. Tylko wówczas można być pewnym, że prace zostaną odpowiednio wykonane, a uzyskane wyniki przedstawiają stan faktyczny. Na szczęście, aktualnie znalezienie przedsiębiorstw oferujących badania geologiczne, nie stanowi żadnego problemu. Wiele z nich to firmy o bardzo dobrej opinii.

Powiązane wpisy