Usługi budowlane 

Hydroizolacja – konieczne zabezpieczenie ścian przed zawilgoceniem

Skuteczne zabezpieczenie budynków przed niepożądanym wpływem wody jest ogromnie istotne. Nawet doskonale wykonany, mocny obiekt, zbudowany z materiałów najwyższej jakości, może ulec destrukcji wskutek działania wody. Stanie się tak, jeśli nie dopełni się obowiązku zrobienia hydroizolacji czy też przeprowadzi ten proces nieodpowiednio lub z wykorzystaniem kiepskich materiałów.

Z jakiego powodu hydroizolacja jest niezbędna?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wilgocią, nie tylko w przypadkach, gdy znajduje się na gruncie podmokłym. Wilgoć szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (zwłaszcza cegłom glinianym) – rozpulchnia je, dewastuje tynki i sprawia, że budynek nie tylko wygląda nieestetycznie z powodu zawilgoconych ścian, ale także ulega stopniowej degradacji. Utrudnia to jego użytkowanie, a nierzadko wręcz, z powodu wilgoci w pomieszczeniach, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Oczywiście najbardziej narażone na destrukcyjne działanie wilgoci są fundamenty, które przecież stanowią o stabilności budynku, dlatego ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Ponadto zamokłe fundamenty powodują, że budynek wyziębia się. Negatywny wpływ wilgoci i wynikające z tego rezultaty istotnie obniżają też wartość obiektu, lepiej więc ochronić się przed taką sytuacją, stawiając na stosowną hydroizolację.

Skuteczna hydroizolacja

Do zabezpieczania budynków przed kontaktem z wodą wykorzystuje się różne techniki i materiały, w każdym przypadku jednak, jeżeli pragnie się trwałości i skutecznej ochrony, trzeba zastosować produkty doskonałej jakości, dostarczane przez zaufanych producentów. W przeciwnym razie po niedługim czasie potrzebna może być wymiana izolacji, jej naprawa czy uszczelnienie, co pochłania wielkie środki finansowe i wymaga rozległych prac remontowych.
Jeżeli chodzi o typy hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą oraz pionową. Ta pierwsza nie dopuszcza do wchłaniania wody przez ściany fundamentów, druga zaś zabezpiecza budynek przed zewnętrzną wilgocią.

Powiązane wpisy