Usługi budowlane 

Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to niewątpliwie kluczowe części budynku. W przypadku uszkodzenia okażą się zagrożeniem dla całego obiektu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, gdyż potrafi prędko je zniszczyć, a skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć należy już na etapie planowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne i bardzo skomplikowane prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian są szczególnie zauważalne na pierwszych piętrach domu. Jak wiec je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zalety izolacji fundamentów

Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo niebezpieczne dla budynku. Gdy woda podniesie się do ścian, początkowym objawem jest odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko estetycznym. Bardzo prędko wszak ściany zaczynają toczyć pleśni i glony, zaś te potrafią być bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lokatorów budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla osób z alergiami i schorzeniami układu immunologicznego, u których niekiedy owocują także śmiercią. To dlatego tak ważne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niekorzystnym wpływem wody. Które metody na to pozwalają?

Surowce do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pierwsza zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Pionowa natomiast chroni budynek przed deszczem oraz wodą podziemną. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na terenach, na których nierzadko występują powodzie. Ważne jest również to, które materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się wybierać produkty najlepszych producentów.

Powiązane wpisy