Izolacja pionowa i pozioma – dlaczego jest to takie ważne?
Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, chciałby, aby jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie zostanie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale ochrania przed wilgocią na ścianach, a tym samym sprawia, iż są one odporne na powstawanie plam, a w budynku nie ma zapachu wilgoci.
Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i znaczenie
Jednym z objawów nie spełniającej swojej roli izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dochodzą puchnące tynki i przytoczone we wstępie plamy, które zazwyczaj pojawiają się w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy naprawdę często spotyka się w tych nieruchomościach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te stare. By zrekonstruować brakującą lub źle zrobioną izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiej wysokości musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów leżących na skos. Potem zrobione otwory należy wypełnić stosując w tym celu odpowiedni płyn o działaniu uszczelniającym. Ma on właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przepływanie wilgoci w górne rejony murów. By jednak izolacja mająca charakter poziomy była naprawdę efektywna, niezbędne jest także przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku trzeba w pierwszym etapie skuć tynki, które zostały zawilgocone, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć całość substancją o działaniu izolującym. Kończącym etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów polistyrenem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?
Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest zlecić doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace będą wykonane właściwie, a izolacja się sprawdzi.