Usługi budowlane 

Kilka słów o oknach ze szprosami

Zwiedzając Polskę, można dostrzec, że w wielu domach znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego typu okna znane są od bardzo dawna. Obecnie okna te znów stają się popularne.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

W ciągu wielu lat ich funkcja uległa zmianie. Lata temu nie było możliwe wyprodukowanie ogromnych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, rozdzielając je przy tym na parę pól. Charakterystyczną cechą szprosów są wręby, które przeznaczone są do mocowania szyb. Dzisiaj wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze się prezentują. Oczywiście szprosy nadal mogą pełnić funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, by wzmocnić konstrukcję okien, które mają bardzo duże przeszklenia. Dzieląc szybę na pola o mniejszej wielkości, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: typy i materiały do produkcji

Producenci okien proponują obecnie okna z kilkoma typami szprosów. Są to:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można myć z łatwością. Są montowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów stosowanych przez laty. Okna z tego typu szprosami umieszcza się w zabytkowych obiektach. Oczywiście można je montować także w nowych, jeżeli stylem imitują na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów ma w ofercie tylko jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna zrobiona została z drewna, również szprosy będą drewniane. Wykorzystuje się też PCV, aluminium albo włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna wyglądają (w naszej opinii) najlepiej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają stare budownictwo, ale sprawdzają się także w bardzo dużych i nowoczesnych przeszkleniach.

Powiązane wpisy