Usługi budowlane 

Klinkier

Klinkier jest dziś jednym z najważniejszych surowców budowlanych. Chętnie decydują się na niego duzi inwestorzy funkcjonujący w sektorze budowlanym, ale też jest często stosowany przy budowie mniejszych budynków. Spotykamy go w kościołach, na parkingach, chodnikach oraz ścianach zewnętrznych domów. Z jakich jednak względów cieszy się takim zainteresowaniem? Jakie dobre strony ma ten klinkier? Dlaczego powinniśmy go stosować?

Klinkier – co to jest?

Klinkier to surowiec, który jest produkowany przez wypiekanie gliny w temperaturach wyższych niż tysiąc stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do różnych innych tworzyw glinianych, klinkier ma tylko wypieczoną powierzchnię, pozbawiony jest natomiast szkliwienia. Do wyrobu klinkieru używa się glinek żelazistych lub wapiennych.

Klinkier – zalety

Technika wytwarzania klinkieru sprawia, że okazuje się wytrzymały na niesprzyjające zjawiska atmosferyczne – jego poziom absorpcji wody nieczęsto jest większa niż 6%. Produkty wykonane z klinkieru są całkowicie odporne na mróz. Poza tym są też wytrzymałe na pęknięcia, świetnie znosząc nawet spore ciężary. Nie sposób nie powiedzieć też o interesującym wyglądzie opisywanego materiału – oferowany jest w tysiącach modeli kolorystycznych, łatwo dopasujemy go do najróżniejszych stylów.

Gdzie uświadczymy klinkier?

Klinkier, z uwagi na dużą wytrzymałość jest chętnie wykorzystywany do produkcji bruku – często spotyka się go na drogach dojazdowych oraz chodnikach. Mrozoodporność produktów klinkierowych powoduje natomiast, iż są stosowane na elewacjach domów.

Powiązane wpisy