Usługi budowlane 

Pompy próżniowe

Pompy próżniowe to maszyny, z użyciem których możemy wypompować powietrze z pewnych przestrzeni. Często używa się ich w najróżniejszych dziedzinach gospodarki, zaś ich konstruktorzy opracowali już kilka typów, wśród których każdy znajduje nieco inne przeznaczenie. W jaki sposób dokładnie pracują? Gdzie najczęściej spotkamy pompy próżniowe?

Praca pomp próżniowych

Pompy próżniowe by wypompować powietrze z z zamkniętego układu generują podciśnienie. Pojedyncze ssawy różnią się między sobą mocą, której miarą jest ilość powietrza, którą mogą w określonym okresie wypompować. Ważne jest również największe ciśnienie, w jakim można ich używać.

Klasyfikacja pomp próżniowych

Ze względu na ilość przykładów ich wykorzystania, powstało rodzajów rodzajów ssaw. Najczęściej spotyka się pompy próżniowe objętościowe, jonowo-sorpcyjne, jonowe oraz adsorpcyjne. Nieco rzadziej wykorzystywane okazują się natomiast ssawy łopatkowe i membranowe.

Pompy próżniowe – w jakich miejscach są spotykane?

Najczęstszym zastosowaniem pomp próżniowych okazują się układy chłodnicze, w których nie tylko są jednym z kluczowych podzespołów ich konstrukcji, ale również stosuje się je w czasie ich serwisowania. Pompy próżniowe spotyka się także w przemyśle poligraficznym, w sprzęcie medycznym lub wytwórstwie kompozytów. Bardzo często wykorzystywane są także w rolnictwie, pełnią bowiem rolę ważnego elementu urządzeń udojowych. Warto też dodać, iż maszyny tego typu bywają kluczową częścią wyposażenia ośrodków naukowych.

Powiązane wpisy