Stosowanie kolorowych asfaltów poprawia bezpieczeństwo
W obszarach zurbanizowanych stosowane są kolorowe asfalty – jako elementy usprawniające poziom ruchu ulicznego oraz realizujące funkcje wizualne. Sprawdźmy, w jakich miejscach się je wykorzystuje i z jakich elementów są stworzone.
Dlaczego używane są kolorowe asfalty
Możliwości zastosowania kolorowej nawierzchni drogowej są nieograniczone. Zazwyczaj kolorowe asfalty używane są do separowania dróg i w celu zwiększenia komfortu pieszych. Kładzione są na zatoczkach komunikacji miejskiej, drogach ratowniczych, ścieżkach rowerowych, a także boiskach szkolnych. Nasilają one widzialność poszczególnych arterii, wytyczają drogi ratownicze, pasy postojowe czy drogę dla karetek. Dzięki nim znacząco obniżają się przypadki stłuczek komunikacyjnych z udziałem uczestników ruchu. Zwiększa się również estetyka miejsc publicznych, niewątpliwie ciekawe barwy prezentują się bardziej pozytywnie niż zwyczajne asfalty, które przeważnie są obecne w miastach.
W jaki sposób są zrobione kolorowe asfalty
Przekonajmy się zatem z jakich związków chemicznych produkuje się kolorowe asfalty. Zwykle są to tzw. lepiszcza, niezabarwione, z których w szybki sposób można uzyskać wielokolorowe efekty, łącząc ze sobą barwniki syntetyczne i inne elementy. Struktura asfaltu jest wytrzymała na negatywne warunki atmosferyczne i znakomicie realizuje swoje zadanie, a przyczynia się do tego technika wytwarzania i receptura mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zniszczy ich dynamiczna eksploatacja (np. poruszanie się rowerami czy ruch pojazdów), ani aura, przejawiająca się gwałtownymi opadami, niską temperaturą oraz oddziaływaniem słonecznym.