Usługi budowlane 

Tarcica – ważna nie tylko w budownictwie

Tarcica to produkt drzewny który znajduje bardzo ważne zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, a poza tym w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa fakt, że produkt ten oferowany jest w wielu rodzajach, które określane są przez wymiary tarcicy.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Zakłady drzewne oferują swoim klientom rozmaite rodzaje tego produktu drzewnego. Przede wszystkim spotkać można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, ale też określonych parametrów użytkowych, za jakie odpowiada poziom wilgoci. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana temu procesowi. Tarcicę dzieli się także na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak łatwo można się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana określonemu zabiegowi mechanicznemu, po zakończeniu którego wszystkie jej płaszczyzny są wyrównane. Tarcica nieobrzynana ma zaś wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej postaci tarcicy powstają między innymi deski, belki, listwy, łaty i bale.

Do czego użytkowana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wytworzona z dobrych gatunków materiału i poddana precyzyjnej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie pożądane są nieprzeciętne walory estetyczne i świetne parametry techniczne. Zaś tarcica niższej jakości wykorzystywana jest głównie w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, najczęściej do wytwarzania konstrukcji budowlanych i więźb dachowych.

Powiązane wpisy