Usługi budowlane Wyposażenie wnętrz 

Wentylacja

Zaduch, grzyby w domu lub zaparowane okna – dokładnie tak objawia się niesprawna wentylacja. Podobne objawy bardzo często obserwują mieszkańcy mieszkań, w których niedawno wstawiono nowe okna – łatwiej się dzięki temu zamykają, a wilgoć oraz gazy nie mają którędy wydostać się z domu. Co zatem zrobić, by zapewnić sobie idealną wentylację?

Wentylacja – jak działa?

Jak większość z nas doskonale wie, wentylacja ma za zadanie usunięcie z pomieszczenia starego powietrza i wprowadzenie zamiast niego nowego. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w unoszącym się długo powietrzu unoszą się niebezpieczne zarazki zarazki, wirusy i grzyby.

Parametry wentylacji – jak obliczyć?

Fachowcy uważają, że objętość wymienionego w ciągu godziny powietrza musi równać się wielkości pomieszczenia. Powinniśmy oprócz tego zaznaczyć, że wszyscy lokatorzy zużywają w tym czasie około 30 000 litrów medium.

Z czego składa się wentylacja?

Najważniejszymi elementami każdego tego rodzaju systemu są przewody wentylacyjne, którymi medium dociera z dworu do naszego domu. Istotną rolę odgrywa też nawiewniki – żeby wentylacja odpowiednio funkcjonowała, warto zamontować je na wysokości dwóch metrów, bo dzięki temu zimne powietrze będzie mogło połączyć się z tym wcześniej ocieplonym.

Wentylacja z oszczędzaniem energii

Sposobem, które daje szansę odzyskać nieco energii z usuwanego z pomieszczenia powietrza jest wymiennik. Jak wiele jesteśmy w stanie dzięki niemu zaoszczędzić? Wpływ na to ma jego budowa i pogoda na zewnątrz – lepsze rekuperatory wykazują wszak lepsze parametry.

Powiązane wpisy