Usługi 

Audyt energetyczny budynku – gdy starasz się o dotację na termomodernizację

Większość lokatorów domów wolno stojących na pewno zdążyła zorientować, jak znaczące różnice cen istnieją pomiędzy rozmaitymi sposobami ogrzewania obiektów. Dla większości z nich istotne okazują się oprócz tego kwestie ochrony przyrody – z tego powodu likwidują piece na węgiel, natomiast zamiast nich zakładają modele, które pozwalają na ograniczenie liczby emitowanych do powietrza spalin. Dobrze jednak pamiętać, że zmiana systemu ogrzewania niekiedy nie jest opłacalna, a różne technologie zdają egzamin zupełnie inaczej w różnych budynkach. By uniknąć niemiłych konsekwencji i przypadków, w których zamontowany piec okazuje się bardziej kosztowny i mniej przyjazny środowisku niż starszy, przed podjęciem decyzji warto zamówić audyt energetyczny budynku.

Przebieg audytu energetycznego budynku

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie szczelności ścian obiektu i instalacji CO za pomocą odpowiedniej kamery termowizyjnej, którą testuje się wszystkie pokoje domu. Informacje tak uzyskane umożliwią opracowanie najlepszych w naszym domu technologii ogrzewania, a także działań, jakie musimy podjąć, by budynek charakteryzował się wyższą termiką. Pamiętajmy również, iż audyt energetyczny budynku nie powinien być przeprowadzony przez dowolną osobę – niezbędne są do tego specjalne certyfikaty, a te uzyskać można jedynie podczas studiów podyplomowych.

Kiedy zlecić audyt energetyczny budynku?

Warto wiedzieć, że audyt energetyczny będzie niezbędny nie tylko wtedy, kiedy po prostu planujemy modernizację instalacji ogrzewania. Jego wyniki będą wszak potrzebne również wtedy, gdy ubiegamy się o dotację na wymianę pieca – to, jak powinien być wykonany audyt reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dokument potrzebny jest poza tym jeżeli budynek jest niedawno wzniesiony, kiedy wykonaliśmy poważny remont lub dla obiektów publicznych.

Powiązane wpisy