badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców BielskoUsługi 

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie szybkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy