Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – przebieg testów

Dowiedz się, komu zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała. Skieruj się w to miejsce

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie po zmroku

Badanie kierowców składa się z dwóch etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Następnym etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza głównie widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy