Usługi Usługi budowlane 

Bezpieczna inwestycja? Tylko z badaniami geotechnicznymi

Badania geotechniczne okazują się niezbędne w czasie planowania budowy domu. Dzięki danym, które za ich pośrednictwem uzyskamy, zazwyczaj udaje się uniknąć wielu problemów. Których? W szczególności tych, jakie wynikają z obecności wody w glebie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na konkretnym terenie zawarte są wody podziemne – zdecydowanie utrudniają one wybudowanie piwnicy, zatem takie badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania i oszczędzenie dużych kwot. Badania geotechniczne mówią nam również, czy powinniśmy postarać się o wydajne odwodnienie, aby uniknąć trudności związanych z zaleganiem wilgoci w wyniku niskiej przepuszczalności gleby.

Jak przeprowadza się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu fragmentów ziemi z wybranych miejsc. Możemy zaczerpnąć je zarówno manualnie, jak i za pomocą odpowiedniego sprzętu. Ostatnia technika wykorzystywana jest przede wszystkim wtedy, kiedy istnieje konieczność pobrania próbek ze znacznych głębokości lub przy gruntach o znacznej nieprzepuszczalności. Dobrze wiedzieć, iż im większa będzie ilość odwiertów, tym bardziej miarodajne wyniki dadzą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek powinny one być dostarczone do laboratorium, gdzie geolog przebada je pod kątem obecności wody, a także pozostałych substancji i minerałów.

Badania geotechniczne – kto je przeprowadzi?

Jak widać, rezultaty badań geotechnicznych będą naprawdę istotne – rzutują na opłacalność budowy i wielkość wiążących się z nią kosztów. Należy zatem powierzyć ich wykonanie sprawdzonemu specjaliście. Jak więc go wybrać? Świetnym rozwiązaniem okaże się powierzenie badań geotechnicznych geologowi mającemu odpowiednie certyfikaty – gwarantują one, iż rezultaty badań geotechnicznych będą dokładne, a my na ich podstawie bez obaw będziemy w stanie rozpocząć inwestycję i ustrzec się niepotrzebnych kosztów.

Powiązane wpisy