Ochrona zdrowia Usługi 

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody terapii okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.

Powiązane wpisy