Usługi 

Co mają na celu badania operatorów?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko Biała, skieruj się na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że wykonywanie takich testów jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, stosowana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy