Instalacje przemysłowe Usługi 

Czy systemy RCP sprawdzą się w każdej firmie?

Rejestracja czasu pracy, to narzędzie coraz częściej stosowane już nie tylko w korporacjach bądź fabrykach, ale także w małych przedsiębiorstwach. Systemy RCP pozwalają na szczegółowe gromadzenie i przetwarzanie informacji na temat godzin przepracowanych przez każdą zatrudnioną osobę.

Systemy RCP – jak to działa?

Systemy RCP mogą składać się z różnorodnych urządzeń i modułów, przez co nie jest trudno dostosować je do warunków konkretnej firmy. Najbardziej popularne są systemy, w których rejestrowane są wejścia i wyjścia pracowników na podstawie danych zebranych przez czytniki kart elektronicznych. Wszyscy pracownicy mają karty, które muszą przystawiać do czytnika za każdym razem, gdy chcą wejść do firmy lub gdy ją opuszczają. Systemy bardziej rozbudowane pozwalają także na fotorejestrację, dotyczy to przede wszystkim rozwiązań, w których rejestracja czasu pracy zespolona jest z opcją kontroli dostępu.

Czy biometria może być stosowana w systemach RCP?

W kontroli dostępu, w której dokładna weryfikacja i dbałość o bezpieczeństwo mają kluczowe znaczenie, bardzo często wykorzystuje się urządzenia biometryczne. W celu rozpoznania osoby używany w nich jest zapis linii papilarnych bądź obraz tęczówki oka. Metody te w innych krajach są również chętnie stosowane w rejestracji czasu pracy. W Polsce jednak wciąż nie zostało to uregulowane w sposób prawny. Dlatego pracodawcy wolą być ostrożni i przeważnie wybierają bardziej klasyczne rozwiązania, takie jak czytniki kart zbliżeniowych.

Powiązane wpisy