Usługi Usługi budowlane 

Jak dbać o okna zabytkowe?

Dowiedz się więcej o oknach zabytkowych na https://www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie i są wielką dekoracją obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w dużej mierze wpływa także metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane według przepisów – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są również uchylane, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, z użyciem których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który ma wiele zalet, jednak wymaga częstych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy