Jak poprowadzić szkolenie i podzielić uczestników
Szkolenia stają się coraz bardziej popularne – dzięki nim można m. in. pozbyć się lęków, osiągnąć cele zawodowe czy nauczyć się zarządzać czasem. Żeby jednak kurs był maksymalnie efektywny, musi być właściwie przeprowadzony. Jakie techniki gwarantują sukces?
Jak poprowadzić szkolenie – techniki praktyczne i ich wykorzystanie
Efektywne szkolenie powinno przynieść określone skutki i wzbudzić zainteresowanie słuchaczy. Nie wszystkie kursy dostępne na rynku są niestety na zadowalającym poziomie, wiele zależy od stosowanych technik oraz zaangażowania trenera. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono jednostajne dla uczestników, a także odwoływać się jedynie do wiedzy teoretycznej. Właśnie dlatego tak wielu trenerów stosuje innowacyjne metody do których należą np. sesja integracyjna, drama, sesja z komentarzem czy warsztaty. Ćwiczenia praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wpajanie określonych zachowań. Współcześnie szczególną wagę przywiązuje się do metod praktycznych, które przynoszą najlepsze efekty. Sam wykład okazuje się niewystarczający, uczestniczy kursu muszą samodzielnie przećwiczyć wybrane elementy.
Jak poprowadzić szkolenie – kiedy metody szkoleniowe to nie wszystko
Ciekawe metody szkoleniowe to jednak nie wszystko. Ważną wskazówką jest również przeprowadzenie umiejętnego podziału słuchaczy na podgrupy, np. na zasadzie losowania. To powoduje, że słuchacze czują się bezpiecznie i właśnie tak przeprowadza się np. szkolenia dla managerów. Kolejnym sposobem podziału słuchaczy na grupy jest zapraszanie przez liderów. Nieco inaczej wygląda natomiast kurs wśród osób, które już się znają – mogą dobrać się w grupy samodzielnie. Dzięki temu szkolenie będzie ciekawe, a uczestnicy z pewnością osiągną zamierzone cele.