Technologie Usługi 

Laboratorium EMC – które będzie odpowiednie?

Kompatybilność elektromagnetyczna to zbiór parametrów konkretnego urządzenia powodujących, że jest ono w stanie poprawnie funkcjonować w określonych warunkach oraz nie wpływać niekorzystnie na działanie innych maszyn pracujących w pobliżu. Przepisy uchwalone na obszarze UE wskazują, że niemal wszystkie układy elektroniczne wchodzące na rynek Wspólnoty muszą przejść badania EMC, które udowodnią ich kompatybilność elektromagnetyczną. Należy przeprowadzić je w certyfikowanym laboratorium – w Polsce działa ich kilkadziesiąt, jednak nie zawsze świadczą one identyczne usługi. Jak więc wśród nich wyszukać te najlepsze? O czym należy pamiętać przy szukaniu laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – typ badań

Podczas szukania właściwego laboratorium EMC najistotniejsze z pewnością będzie to, jakie testy są w nim wykonywane. Nie zapominajmy wszak, że poszczególne laboratoria mają różny zakres usług – bierze się to między innymi z braku odpowiedniego wyposażenia. Czasem nie są nam wymagane wszystkie badania, jednak jeśli zachodzi ta konieczność – postawmy na laboratorium EMC, które wykonuje wszystkie badania. Oprócz tego istotne jest również to, jakie przyłącza i sieci stosowane są w placówce, a tego jednak zazwyczaj nie sprawdzimy w oficjalnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – jak ustrzec się trudności?

Jak więc postąpić, gdy istotne okazują się dla nas badania przeprowadzane na rzadziej wykorzystywanych przyłączach? Dobrym wyjściem w takich przypadkach będzie niewątpliwie wysłanie zapytania, dzięki któremu dowiemy się, czy dane urządzenie może zaliczyć testy w wybranym ośrodku. Wyszczególnijmy w nim takie parametry produktu, jak masa, rodzaj przyłączy oraz ich ilość, a także typ zasilania. Warto też zapytać o możliwość wzięcia udziału w testach – wiąże się to wszak z wieloma ułatwieniami.

Powiązane wpisy