Ochrona zdrowia Usługi 

Niezbędne badania wysokościowe

Kliknij tutaj i dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej trzy metry nad podłogą bądź ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Na czym polegają takie badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP musi odbywać się z użytkowaniem specjalnych akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być groźna. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, narzekające na kłopoty z równowagą czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą), neurologii oraz okulistyki. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Podczas badań można też zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokościach, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie istotne. Nie należy martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, ponieważ istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Mając na uwadze, że podczas wykonywania pracy stan zdrowia może się pogorszyć, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż pięćdziesiąt lat, muszą natomiast poddawać się im rokrocznie.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy