Usługi Usługi budowlane 

Odpowiednią izolację fundamentów zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę domu

Ochrona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Kto wykona zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie odpowiednich technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest również dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby izolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także powinno się zlecić profesjonalistom, ponieważ częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.

Powiązane wpisy