Usługi Usługi budowlane 

Osuszanie domu nie jest proste – powierz to specjalistom

Nawet jeśli budowla ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, że z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć również nagle z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie uszkodzonej lub źle wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Wilgotne ściany nie świadczą od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki czy niewietrzone piwnice wykwitająca na murach pleśń jest częściej następstwem przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i mury obiektu lub gdy zdarzyło się podtopienie w następstwie powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Zawodowcy, którzy posiadają szerokie kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to podstawa do wyselekcjonowania adekwatnych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wysoko – niekiedy nawet na kilka metrów. Zdarza się to często, w szczególności w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą ścian, która zablokuje unoszenie się wody ku górze. Następnym krokiem, oczywiście po dokładnym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie fundamentów wymaga niekiedy przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej bądź mat bentonitowych, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Częstokroć potrzebne będzie również odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budynków, jak dylatacje, płyty posadzkowe, żelbetonowe i przepusty rur.

Powiązane wpisy