Usługi 

Świadectwo energetyczne budynku – o czym należy pamiętać?

Lokatorzy domów wolno stojących z pewnością dobrze wiedzą, jak duże koszty związane są z ogrzewaniem domu. Nie powinno więc dziwić, że podczas szukania kolejnego mieszkania dla wielu z nas najbardziej ważne będą atuty cieplne konkretnego obiektu. Właśnie dlatego Ministerstwo Infrastruktury określiło przepisy, w myśl których sprzedający nieruchomość powinien dostarczyć nabywcy świadectwo energetyczne nieruchomości. Dotyczy to wszelkich oferowanych mieszkań, zaś jego zawartość reguluje ustawa. Co zatem powinno widnieć w świadectwach energetycznych budynków? I, co najważniejsze, której firmie zlecić jego wystawienie?

Świadectwa energetyczne budynków – na czym się opierają

Świadectwo energetyczne budynku to certyfikat, w którym zawarte są dane na temat ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku. Jest ona obliczana w oparciu o porównanie liczby ciepła pobieranej przez cały rok do zaspokojenia potrzeb lokatorów domu. Świadectwa energetyczne budynków szczególnie istotne są w przypadku obiektów wykorzystywanych przez państwowe organy, a także tych, które mają powierzchnię większą od 500 m2 – tam świadectwo energetyczne powinno widnieć w punkcie widocznym dla każdego z lokatorów.

Świadectwo energetyczne budynku – jak wybrać specjalistę?

Jak nietrudno stwierdzić, świadectwa energetyczne budynków powinny być przeprowadzone przez certyfikowanych fachowców. To natomiast powoduje, iż ich znalezienie z pewnością nie będzie kłopotem tak dużym, jak w przypadku wielu pozostałych usług – szczególnie, iż oferujące je firmy działają we wszystkich większych miejscowościach. Zdecydowanie ważniejsze okazuje się jednak to, by pamiętać o tym, by znaleźć specjalistę we właściwym terminie. Świadectwo energetyczne budynku obowiązuje bowiem jedynie przez dekadę – później musimy wykonać je powtórnie.

Powiązane wpisy