Ochrona zdrowia Usługi 

Terapia par – pomoc dla małżeństw w kryzysie

więcej o terapii par w UK na stronie psychoterapia-uk.pl/index.php/services/terapia-par/ »

Kłótnie zdarzają się we wszystkich związkach. Większość z nich nie stanowi zagrożenia, a po stwierdzeniu, co było przyczyną kłótni, pary same rozwiązują trudności. Zdarza się jednak, iż przyczyny są bardzo istotne – na przykład niewierność jednego z partnerów, zatajanie prawdy czy problemy natury seksualnej. W podobnych przypadkach wyjście z kryzysu na własną rękę potrafi okazać się nieosiągalne. Kiedyś zwykle owocowało to rozstaniem, ale obecnie istnieją metody, dzięki którym możemy zakończyć nawet największe rodzinne konflikty. W jakich przypadkach jednak terapia par będzie naprawdę potrzebna? Jak przebiega? Jak przygotować się do niej, by dała oczekiwane efekty?

Terapia par – kiedy pomoże?

Małżeństwa w kryzysie zazwyczaj udają się po pomoc wtedy, kiedy nie są w stanie zrozumieć zachowania partnera. Zwykle osobno spędzają wolne chwile z partnerem, miast tego wychodzą na przykład z przyjaciółmi. Partnerzy podejmujący terapię par często zauważają, iż brak im tematów do rozmów, ponieważ ich pasje są odmienne od zainteresowań współmałżonka. Terapia par jest także rekomendowana wówczas, gdy któryś z partnerów dopuścił się niewierności małżeńskiej – w podobnych przypadkach okazuje się ona niestety najcięższa. Przyczyną dużych trudności w kontaktach między małżonkami potrafią okazać się także zatajane problemy seksualne, bo pary zazwyczaj nie potrafią rozmawiać na ten temat bez zażenowania.

Przebieg terapii par

Ideą terapii par jest odnalezienie powodów problemów w związku i ich wyeliminowanie. Z tego powodu najważniejszymi częściami terapii są wywiady między małżonkami – nie mogą to być oczywiście kłótnie w gabinecie psychologa, a spokojne rozmowy umożliwiające dotarcie do powodów kryzysu. Terapia par zwykle zakłada także mediację, bo ta pozwala na zażegnanie większości spięć. Warto nadmienić również o tym, iż terapia par oczekiwane skutki przynosi jedynie wówczas, gdy zgody chcą obie strony – z tego względu istotną częścią są ćwiczenia nad polepszeniem komunikacji.

Nasze dane kontaktowe:
Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339

Powiązane wpisy