Usługi Usługi budowlane 

Usługa spawania światłowodów

Światłowody, czyli włókna szklane przewodzące światło, wykorzystuje się w wielu branżach, np. do przesyłania danych. To właśnie one sprawiają, że możemy cieszyć się szerokopasmowym internetem. Jak wykonuje się usługę spawania światłowodów i dlaczego jest to tak ważne?

Spawanie światłowodu – mechaniczne i przy pomocy spawarek

Istnieją 2 sposoby spawania światłowodów. Pierwszy z nich to spawanie tzw. mechaniczne, które używane jest w przypadku krótkich światłowodów. Kolejną metodą jest spawanie światłowodu łukiem elektrycznym. Używane do tego celu spawarki światłowodowe nagrzewają końcówki włókna oraz zespalają je ze sobą. Do ochrony łączenia używa się specjalnej osłonki, a światłowód montuje w mufie. Jednocześnie bardzo istotne jest dokonanie weryfikacji wykonania każdego spawu. W tym celu przeprowadza się profesjonalny pomiar reflektometryczny. Jego zadaniem jest weryfikacja właściwości sieci, określenie czy ma poprawną tłumienność.

Spawanie światłowodów – określ konkretne źródło defektów światłowodu

Pomiar optyczny sprawdza reflektancję złączek, dzięki niemu można także określić konkretne źródło defektów światłowodu. Reflektometr pokazuje również rozkład tłumienia wzdłuż kabla (wydruku lub na wyświetlaczu). Prawidłowe złączenie przewodów jest bardzo istotne i chroni przed utratą sygnału. Spawanie światłowodów przeprowadza się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, w nowych lub już istniejących przewodach. Taką usługę najlepiej powierzyć doświadczonym firmom zajmującym się optyką światłowodową teletechnicznymi. Tylko wówczas zyskamy pewność, że sieć jest zespojona prawidłowo. W Małopolsce funkcjonuje dużo podmiotów specjalizujących się w spawaniu światłowodów.

Powiązane wpisy