Zagadnienia IT 

Domena internetowa

Co to jest domena internetowa?

Domena jest nazwą, pod którą kryje się strona internetowa, założona przez daną firmę. Przykład: po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, tj. strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena internetowa?

Nazwa główna i końcówka są częściami tworzącymi domenę . Nazwa główna to najczęściej nazwa strony wymyślona przez jej autora, bardzo często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Po niej występuje kropka i rozszerzenie, nazywane również końcówką. Zakładając domenę, konieczne jest wybranie rozszerzenia spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, używaną dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Istnieją również rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny to istotny krok w chwili zakładania strony internetowej. Daje on całkowitą gwarancję, że nikt nieupoważniony nie utworzy strony w kupionej domenie.

Powiązane wpisy