Zagadnienia IT 

PLC

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne kontrolowanie działania urządzeń przemysłowych. Używając ich jesteśmy w stanie uczynić bardziej skutecznym działanie każdej fabryki, a dzięki możliwości programowania bez komplikacji dopasować do aktualnych oczekiwań.

Jak pracują sterowniki PLC?

Tym, co wyróżnia je na tle pozostałych sterowników jest fakt, że pracują one cyklicznie. Sterownik PLC wypełnia kolejno wszystkie instrukcje znajdujące się w programie, zaś gdy ten się skończy, ponawia określoną procedurę, sprawdza stany wejść oraz eksportuje je do konkretnego pliku, a następnie uruchamia wykonywanie kodu od nowa. Języki, w jakich pisze się programy sterujące pracą kontrolerów dostarczane są zazwyczaj przez ich producentów.

Od kiedy wykorzystuje się sterowniki PLC?

Wczesne sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia. Najpierw wykorzystywane były przez zakłady ze Stanów Zjednoczonych i RFN, jednak zaledwie po pięciu latach zaczęły być stosowane również za Żelazną Kurtyną. Pierwsze tego rodzaju sterowniki zjawiły się w naszym kraju w 1975, a ich regularna produkcja ruszyła w drugiej połowie tej dekady.

Jak klasyfikuje się sterowniki PLC?

Najczęściej wybieranym rodzajem sterowników PLC są urządzenia kompaktowe, pozwalające na pracę na pojedynczym podzespole. Poza tym, dostępne są także kontrolery modułowe wielu rozmiarów oraz urządzenia centralizowane, na które składają się różne podzespoły zarządzane przez główną jednostkę.

Dlaczego opłaca się postawić na sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, pomimo dość wysokich cen, umożliwiają minimalizację wydatków na użytkowanie urządzeń przemysłowych. Nie są duże, a bardzo ograniczają ryzyko pojawienia się błędów.

Powiązane wpisy