Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe 

Gdzie można zobaczyć samochody zabytkowe?

Samochody zabytkowe to pojazdy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Klasyczne i bardzo zadbane, niesamowicie przykuwają uwagę na ulicy i wyglądają wyjątkowo szlachetnie. Jakie rodzaje aut możemy zaliczyć do tej kategorii i gdzie można je podziwiać?

Samochody zabytkowe – Volkswagen Bettle i Syrenka 102

Polskie prawo wprowadziło termin samochodu zabytkowego. Musi być to auto mające co najmniej 20 lat oraz posiadające w siedemdziesięciu pięciu procentach autentyczne komponenty. Ustawa o ruchu drogowym mówi także o włączeniu do rejestru zabytków. Istnieje mnóstwo modeli aut zabytkowych, wyróżniamy oldtimery, youngtimery, pojazdy historyczne, wszystko zależy od daty powstania danego modelu. Znawcy zabytkowych samochodów określają w ten sposób również auta, które dopiero za kilka lat formalnie uzyskają ten status. Do najbardziej spektakularnych aut tego typu należą Ford Mustang, Syrenka 102, Zastava 1100 oraz Gaz-24 Wołga, które zawsze wywołują duże zainteresowanie przechodniów.

Samochody zabytkowe – Classic Moto Show w Krakowie

W całej Polsce odbywają się regularne spotkania koneserów samochodów zabytkowych, na których ich posiadacze mogą popisać się doskonałym zachowaniem autentycznych komponentów, przyciągającymi wzrok felgami, albo silnikiem w idealnym stanie. Dużym zainteresowaniem cieszy się Classic Moto Show w Krakowie, który jest organizowany od 5 lat. Całe wydarzenie rozgrywa się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, a uczestniczy w niej nawet 200 aut – od Gaz-24 Wołgi, przez Syrenkę 102, aż po Fiata 126 P i Warszawę M-20. Każdy amator zabytkowych aut z pewnością nacieszy tu oczy wyjątkowym widokiem. W trakcie eventu można nie tylko oglądać stare pojazdy, ale również nabyć autentyczne komponenty. To znakomita okazja do obejrzenia zabytkowych motocykli oraz wyjątkowych automobili.

Powiązane wpisy