Sport i rekreacja Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe 

Kask motocyklowy – ochrona jest najważniejsza

Zabawa na motorze bez kasku co prawda dla niektórych osób może być przyjemna, ale jest naprawdę niebezpieczna, a w naszym kraju – również zakazana. Jak udowadniają statystyki, każdego lata byłaby szansa aby ustrzec się nawet 50 śmierci w wyniku wypadku – jeśli ich ofiary założyłyby kask motocyklowy. Udając się w trasę motocyklem bezwzględnie powinniśmy zatem zakupić właściwy kask. Na szczęście nie będzie to trudne, gdyż sklepach – szczególnie online – znajdziemy najróżniejsze modele – dedykowane do danego sposobu jazdy, pory roku i osobistych upodobań. O jakich rzeczach więc należy wiedzieć kupując kask motocyklowy? Który model okaże się w danym wypadku trafionym rozwiązaniem?

Z jakich materiałów produkuje się kaski motocyklowe

Kask motocyklowy, aby zapewnić maksymalną ochronę, musi być wykonany z właściwych surowców. Najczęściej stosuje się dziś tworzywa syntetyczne, na przykład poliwęglany. Ich wykorzystanie umożliwia wyprodukowanie kasków bardzo wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne, ekstremalne skwary i promienie UV. Producenci kasków motocyklowych często wykorzystują również włókna kompozytowe – karbonowe oraz szklane z żywicą. Są one bardziej kosztowne od tych wyprodukowanych z poliwęglanów, ale gwarantują wyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku wypadku.

Jak wybrać kask motocyklowy?

Poza materiałem, istotna będzie też konstrukcja kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na asfalcie oraz po mieście całkowicie starczy kask typu weteran, gdyż jest lekki oraz niewielki. Niestety nie chroni szczęki, przez co nie sprawdzi się w czasie jazdy motocrossowej lub na motocyklach wyścigowych. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem okaże się kupno modelu enduro (jeżeli chcemy poruszać się daleko od cywilizacji) albo kasku integralnego wyprodukowanego dla amatorów szybkiej jazdy po drogach asfaltowych.

Powiązane wpisy