Kosztowności Zakupy 

Historia obrączek ślubnych

Tutaj znajdziesz obrączki ślubne Kraków

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy młodą parę na zawsze, a oznaką ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Historia oraz wierzenia dotyczące obrączek

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga wiele wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka stuleci później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Egipcie, w Meksyku, w Szwecji czy na Słowacji, wsuwa się je na lewą rękę, którędy wedle starych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki ślubne wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – dopisz datę ślubu, cytat lub imię małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały moc uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia wykorzystuje się z reguły złoto i platynę, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę ich grawerowania. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy