Impregnat do odzieży – kiedy warto używać?
Materiały wodoodporne wykorzystywane są w różnych branżach. Najbardziej przydatne okazują się oczywiście w backpackingu i różnych rodzajach sportu. Są bowiem stosowane do produkcji odzieży wodoodpornej, a także namiotów i plandek, a te umożliwiają komfortowe nocowanie. Należy jednak pamiętać, że oddychające zalety ubrań wodoodpornych z upływem czasu się pogarszają, przez co te nie gwarantują już takiej ochrony przed opadami. W takich przypadkach nie trzeba jednak nabywać nowych ubrań – korzystając z odpowiednich środków bez trudu odzyskamy ich właściwości. Po jakie środki więc sięgnąć, kiedy odzież wodoodporna wchłania wodę?
Impregnat do odzieży – co powinniśmy wiedzieć?
Impregnat do odzieży swoje właściwości zawdzięcza specjalnie skomponowanym substancjom, których atomy wsiąkają dogłębnie w strukturę tkaniny. Ta w ten sposób odpycha drobiny wody, które nie wsiąkają do spodniej warstwy. Powinniśmy przy tym pamiętać, iż chociaż impregnat do odzieży jest bardzo skuteczny, to nie gwarantuje absolutnej izolacji – po całym dniu spędzonym w intensywnym deszczu może nie zatrzymać wody. Zaimpregnowana powłoka jest wodoodporna przez dany okres – dla najskuteczniejszych preparatów jest to około pięciu prań.
W jaki sposób korzystać z impregnatu do odzieży?
Impregnat do odzieży może być używany do różnych powłok – zarówno odzieży przeciwdeszczowej i plandek, jak i kurtek skórzanych, tapicerki w aucie czy obuwia. Jego zaaplikowanie na pewno nie przysporzy dużych trudności. Wystarczy jedynie pokryć dokładnie umytą powierzchnię, korzystając z dołączonego do środka przyrządu lub pistoletu do farb. Można też wymieszać środek w proporcji dwa do trzech, a następnie włożyć do niego ubrania. Bez względu na to, którą technikę wybierzemy, na m2 materiału zużyjemy 30-100 ml impregnatu.