Sport i rekreacja Zakupy 

Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Szukasz kantara sznurkowego? Wejdź na http://tinyurl.com/yylntqmv

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny musi on być dobrany do zarysu i wielkości głowy konia oraz nie powodować u niego zadrapań. Jak więc dobrać stosowny kantar dla konia? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może taśmowy?

W sprzedaży dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze wyższy komfort dają kantary podszywane – np. prawdziwym albo sztucznym futerkiem, które da się odczepić celem umycia. Taki kantar wspaniale chroni przed powstaniem obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do hanowerów, koni fryzyjskich, wielkopolskich oraz półkrwi arabskiej. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak shire czy konie ardeńskie).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy