Bezpieczeństwo Zakupy 

Kłódka na szyfr czy na klucz – którą wybrać?

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, włamywacz bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy bardzo szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży są również kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.

Powiązane wpisy