Które maty grzewcze będą najlepsze?
Zwykłe maty grzewcze, posiadające instalację z przewodów elektrycznych, posiadają wiele wad. Najważniejsze to stosunkowo słaba wydajność oraz niska giętkość, powodująca, iż ich użycie na nierównych powierzchniach okazuje się trudne, a czasem nawet nieosiągalne. Minusów tych nie mają maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Ze względu na fakt, iż w warstwie molekularnej cechują się jednolitą strukturą, wykazują wyższą oporność (przez co lepiej się grzeją) oraz zużywają mniej energii. Ta zaleta również pozwala na dopasowanie ich do nietypowych materiałów. Jakie więc plusy poza tym cechują tego rodzaju maty grzewcze? Gdzie są wykorzystywane?
Maty grzewcze – zalety
Niski opór sprawia, że węglowe maty grzewcze mogą być nakładane na różnorodne materiały – od tkanin, przez surowce naturalne, aż po tworzywa syntetyczne. Produkty wyposażone w węglowe maty grzewcze posiadają identyczne cechy użytkowe, jak te bez w ogóle maty. Maty grzewcze z karbonu zużywają energię o małym napięciu, przez co gwarantują ochronę użytkowników – również po zalaniu nie są zagrożeniem. Warto również nadmienić o tym, że tego rodzaju maty zapewniają równe rozprowadzenie energii, a dzięki temu wygodę eksploatacji posiadających je wyrobów.
Maty grzewcze – zastosowanie
Gdzie zatem wykorzystywane są karbonowe maty grzewcze? Najczęściej wybierają je producenci wyposażenia dla lekarzy i rehabilitacyjnego. Poza tym stosowane są również w sprzętach domowych oraz meblach – z ich użyciem produkowane są między innymi podgrzewane fotele. Karbonowe maty są też wykorzystywane do wytwarzania sprzętu badawczego, wojskowego i urządzeń transportowych – między innymi wentylacji, podgrzewanych foteli do aut, jak również ogrzewania przedziałów kolejowych i elementów wrażliwych na chłód.