łańcuchy na koła, łańcuchy samochodoweZagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy 

Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Powiązane wpisy