Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy 

Pióra wycieraczek

Jedną z części wycieraczki są pióra wycieraczki, które odpowiedzialne są za zciąganie wody z szyby. Ponadto, zapewniają także gładką i cichą pracę wycieraczek. Właśnie dlatego, w trosce o dobrą widoczność, warto dbać o pióra wycieraczek. Zmiana powinna być dokonywana co najmniej 2 razy do roku, a w szczególności po zimie, ponieważ praca na szybie pokrytej lodzie może je szybko zniszczyć.

Jak wymienia się pióra wycieraczek?

Pióra przedniej wycieraczki kupuje się parami, jako kompletny element. Kupując nowe pióra trzeba wziąć pod uwagę wymogi producenta samochodu oraz ich długość. Wymienia się je poprzez podniesienie ramion wycieraczki z szyby i wysunięcie piór z zaczepów. Następnie stosuje się klipsy mocujące, aby uniemożliwić piórom zsunięcie się w czasie pracy. Jeśli wymiany dokonujemy po okresie zimowym, najlepiej posmarować przegub i sprężynę wycieraczki aby przylegały lepiej do szyby.

Typy piór wycieraczek

Możemy wyróżnić dwa typy piór wycieraczek: klasyczne przegubowe i płaskie bezszkieletowe („banany”). Tradycyjne wycieraczki mają metalowy stelaż do którego przymocowana jest guma robocza. Stelaż ma za zadanie dociskać gumę do powierzchni szyby. Jeśli chodzi o „banany”, mają one hybrydową konstrukcję, a stelaż wycieraczki jest połączony z częścią gumową. Wybierając wycieraczki warto upewnić się, że sprężyna ramienia dociska pióro do szyby dostatecznie mocno.

Powiązane wpisy